MČR 2017 Žďár nad Sázavou

TZ UŠO k Mistrovství ČR

Ve Žďáru se o mistrovské tituly utkají naši nejlepší šipkaři
Ve dnech 24. - 26. listopadu 2017 proběhne v KD ve Žďáru nad Sázavou Mistrovství ČR jednotlivců, dvojic a mládeže & National Open EDU v elektronických šipkách a souběžně s ním také Mezinárodní mistrovství ČR v kriketu. Zároveň se uskuteční i vyhlášení celoročních žebříčků - Českého poháru, které se právě mistrovskými turnaji uzavírají. Členská základna aktivních hráčů elektronických šipek a ligových týmů je v přepočtu na počet obyvatel jedna z největších v Evropě. Čeští hráči dosahují na evropských soutěžích vynikajících úspěchů, jen z letošního ME přivezli celkem pět medailí.
Ve Žďáru se bude o tituly bojovat ve dvou nejrozšířenějších šipkařských hrách 501DO a kriket. Výsledky MČR v kriketu se budou započítávat i do evropského žebříčku.
Letos poprvé se Mistrovství ČR odehraje podle moderního hracího modelu, tedy jednostranným KO. Např. v hlavní mužské kategorii na 4 - 6 vítězných legů. Žákovské a juniorské kategorie budou hrány tradičním modelem DKO.
Favority jednotlivých kategorií jsou:
hl. kategorie mužů a hl. kategorie žen: Jiří Brejcha (Plzeň) a Lenka Liptáková (Brno) – obhájci mistrovských titulů z r. 2016
junioři a juniorky: Jan Zajíc (Most), letošní juniorský mistr Evropy Roman Benecký (Arnultovice) a Barbora Hospodářská (Libín)
žáci a žákyně: Vít Schieferdecker (Pšov), Viktor Čeliga (Ostrava), Anna Votavová (Praha), Pavlína Hanušová (Mělník).
V kriketu jsou hlavními favority Martin Hoffmann (Praha) a Alena Gregůrková (Úpice).
V ČR se šipkařská liga hraje na úrovni regionální, krajské i celostátní, nejprestižnější je superliga. Všichni hráči jsou podle svých výsledků v turnajích jednotlivě bodováni. Tyto statistiky vede Unie šipkových organizací, která celou republikovou soutěž zastřešuje a poskytuje také servis nejen začínajícím šipkařům, ale i našim reprezentantům. Vítězové republikových žebříčků (Českého poháru) jsou potom vysíláni na různé evropské turnaje. A v rámci Evropy patří naši šipkaři k nejlepším.
Mistrovství ČR v elektronických šipkách se pořádá již od roku 1994. Historicky prvním držitelem českého mistrovského titulu byl ovšem v ČR žijící Kanaďan Karst Blaine.

Karel Poklop přivezl z Mistrovství ČR v elektronických šipkách dvě cenné trofeje
O víkendu 24. – 26. listopadu proběhlo v KD ve Žďáře nad Sázavou Mistrovství České republiky v elektronických šipkách
jednotlivců, dvojic a mládeže & National Open EDU v elektronických šipkách a Mezinárodní mistrovství ČR v kriketu.
Po tři dny bojovali hráči o tituly v hlavních soutěžních kategoriích i v mnoha doplňkových turnajích. Již v pátek se o první překvapení mistrovství postaral hráč ŠK Řenčováci Řevničov Karel Poklop, který skončil společně s Martinem Hoffmanem na třetím místě v turnaji cricketu mužů. Zatímco Martin Hoffmann má bohaté zkušenosti z mnoha evropských turnajů a je předním hráčem EDU Ranking Men, Karel Poklop se Mistrovství ČR zúčastnil letos poprvé a zabodoval hned ve dvou soutěžních kategoriích. Stříbro vybojoval Pavel Drtil z týmu 40+ Trutnov, který ve finále podlehl svému týmovému kolegovi Karlu Sedláčkovi.
V neděli byly na programu turnaje dvojic mužů, dvojic žen a mládežnické kategorie. V nich hráči z Rakovnicka zastoupení neměli. Do turnajů dvojic mužů nastoupila dvojice Karel Poklop (ŠK Řenčováci Řevničov) a Jiří Kulhánek (Bakalář DC Kalivody). „Naše“ dvojice se probojovala až do finále turnaje MISTR DOUBLE IN, kde narazila na loňské mistry ČR dvojic ve složení František Humpula a Daniel Barbořák (oba z týmu Gerlich Fulnek). Ti po zásluze zvítězili, rakovnická dvojice obsadila druhé místo a o třetí místa se podělili Pavel Jirkal (Zákeřňáci DC Praha) s Janem Hlaváčkem (Qvíčepu Příbram) a Václav Janošťák (Tajfun Darts Havlíčkův Brod) s Pavlem Strašilem (DC Přibyslav).
Mistrovství ČR v elektronických šipkách proběhlo pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka a starosty města Žďáru nad Sázavou Mgr. Zdeňka Navrátila.